€67.46
% €94.49 (28.61% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810009234 P/N: A9XPC748 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9XPC748 Acti9 Phasenschiene Stift, 3P+N, 9mm-Stift Abstand, 48 Module, Anschluss oben"
Schneider Electric Acti9 Busbar Pin, 3P+N, 9mm Pin Spacing, 48 Modules, Top Connection
Schneider Electric A9XPC748
EAN 3606489443528
Description
Acti9 busbar system. 3-pole+N, operational current 80 A, rated insulation voltage (Ui) 440 V AC, operating voltage (Ue) 400 V AC, 9 mm pin spacing, can be cut to length. 48 modules, installation of the busbar to the modular devices from above. Compatible with the switching capacity of circuit breakers from Schneider Electric. Color - RAL 9003. The busbar meets the following standards: IEC 61439-1.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anzahl der Phasen | 3 |
|---|---|
| Polzahl | 4 |
| Geeignet für Anzahl Geräte | 16 |
| Teilungsmaß | 9mm |
| Querschnitt | -mm² |
| Länge | 862mm |
| Zuschneidbar | 1 |
| Breite in Teilungseinheiten | 48 |
| Bemessungsdauerstrom Iu | 80A |
| Ausführung des elektrischen Anschlusses | Stift |
| Isoliert | 1 |
| Bemessungsstoßspannung | -kV |
| Bedingter Bemessungskurzschlussstrom Iq | -kA |
| Max. Bemessungsbetriebsspannung Ue | 400V |
| Bemessungskurzzeitstromfestigkeit Icw | -kA |
| Geeignet für Geräte mit N-Leiter | 1 |
| Geeignet für Geräte mit Hilfsschalter | |
| Farbe | weiß |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9XPC748 |
|---|---|
| EAN | 3606489443528 |
| ETIM | EC000215 |
| SCIP | 12618b2a-bc0e-4c2d-bb7b-9185c26e01fe |
| Weight | 0.58 kg |
| Weight (Package) | 0.58 kg |
Designations
Busbar Busbar Busbar block Busbar system Busbar system Compact busbar Conductor bridge Connection Device support rail Four-phase busbar Pin-type busbar Power busbar Rail Rail block Single-phase busbar Slot-hole rail Three-phase busbar Three-phase busbar block Three-phase busbar system Two-phase busbar Universal busbar Wiring bridge Wiring rail
Login
No reviews found. Share your insights with others.























