€142.70
% €243.95 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810009101 P/N: A9S66391 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9S66391 Load disconnect switch iSW, 3P, 100A, 415V AC, toggle red"
Schneider Electric Load disconnect switch iSW, 3P, 100A, 415V AC, toggle red
Schneider Electric A9S66391
EAN 3606480531446
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Schaltfunktion | Ausschalter |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 3 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Polzahl | 3 |
| Bemessungsstrom | 100A |
| Bemessungsspannung | 240V |
| Min. Bemessungsspannung | 415V |
| Bemessungsabschaltvermögen | 5kA |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | 1.5kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Signallampe | |
| Farbe der Kalotte | weiß |
| Leuchtmittel | |
| Lampensockel | |
| Max. Lampenleistung | -W |
| Breite in Teilungseinheiten | 3 |
| Einbautiefe | 75.5mm |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Aufdruck/Kennzeichnung | sonstige |
| Zwangstrennung nach DIN VDE 0113 | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9S66391 |
|---|---|
| EAN | 3606480531446 |
| ETIM | EC001545 |
| SCIP | e5f22bd9-8e0c-4771-b932-618a392a4c8b |
| ECLASS | eClass_10_AFZ813014 |
| Weight | 0.28 kg |
| Weight (packaged) | 0.28 kg |
Designations
bank of switches blind switch changeover switch control switch main switch row installation switch switch switch for DIN rail switch for row installation switch with indicator light switch-off device
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















