€60.07
% €102.70 (41.51% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810009087 P/N: A9S65440 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9S65440 Lasttrennschalter iSW, 4P, 40A, 415V AC"
Schneider Electric Load Disconnect Switch iSW, 4P, 40A, 415V AC
Schneider Electric A9S65440
EAN 3606480531071
Description
Rozłącznik izolacyjny iSW-40-4, o numerze A9S65440, prąd znamionowy 40A, 4-biegunowy (czterobiegunowy), stosowany do rozłączania izolacyjnego obwodów i części instalacji elektrycznych. enterWyposażone we wskaźnik Visi-Safe potwierdzajacy otwarcie styków rozłącznika. Możliwość wyposażenia w napęd drzwiowy, styk pom ocniczy czy podstawę wtykową.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Schaltfunktion | Ausschalter |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 4 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Polzahl | 4 |
| Bemessungsstrom | 40A |
| Bemessungsspannung | 240V |
| Min. Bemessungsspannung | 415V |
| Bemessungsabschaltvermögen | 5kA |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | 1.26kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Signallampe | |
| Farbe der Kalotte | weiß |
| Leuchtmittel | |
| Lampensockel | |
| Max. Lampenleistung | -W |
| Breite in Teilungseinheiten | 4 |
| Einbautiefe | 75.5mm |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Aufdruck/Kennzeichnung | sonstige |
| Zwangstrennung nach DIN VDE 0113 | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9S65440 |
|---|---|
| EAN | 3606480531071 |
| ETIM | EC001545 |
| SCIP | e5f22bd9-8e0c-4771-b932-618a392a4c8b |
| ECLASS | eClass_10_AFZ813014 |
| Weight | 0.34 kg |
| Weight (Package) | 0.34 kg |
Designations
Blind switch Changeover switch Control switch Group switch Main switch Modular installation switch Switch Switch Switch for DIN rail Switch for modular installation Switch with pilot light
Login
No reviews found. Share your insights with others.




































