€18.83
% €32.19 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009075 P/N: A9S65140 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9S65140 Load disconnect switch iSW, 1P, 40A, 240V AC"
Schneider Electric Load disconnect switch iSW, 1P, 40A, 240V AC
Schneider Electric A9S65140
EAN 3606480531040
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Schaltfunktion | Ausschalter |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Polzahl | 1 |
| Bemessungsstrom | 40A |
| Bemessungsspannung | 240V |
| Min. Bemessungsspannung | 240V |
| Bemessungsabschaltvermögen | 5kA |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | 1.26kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Signallampe | |
| Farbe der Kalotte | grau |
| Leuchtmittel | |
| Lampensockel | |
| Max. Lampenleistung | -W |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Einbautiefe | 75.5mm |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Aufdruck/Kennzeichnung | sonstige |
| Zwangstrennung nach DIN VDE 0113 | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9S65140 |
|---|---|
| EAN | 3606480531040 |
| ETIM | EC001545 |
| SCIP | e5f22bd9-8e0c-4771-b932-618a392a4c8b |
| ECLASS | eClass_10_AFZ813014 |
| Weight | 0.08 kg |
| Weight (packaged) | 0.08 kg |
Designations
Changeover switch Control switch DIN rail switch Disconnect switch Group switch Indicator light switch Main switch Modular switch Row mounting switch Switch Venetian blind switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















