€244.65
% €253.47 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810008857 P/N: A9MEM3150 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9MEM3150 Energiezähler iEM3150, 3-phasig, 63A, erweiterte Messfunktion, Modbus, Genauigkeitsklasse 1"
Schneider Electric Energy meter, 3-phase, 63A, advanced measurement function, Modbus
Schneider Electric A9MEM3150
EAN 3606480481512
Description
Os medidores de energia da série Acti9 iEM3000 oferecem uma gama atraente de medidores de energia trifásicos montados em trilho DIN com display LCD. A sinalização local adicional inclui LED verde indicador de ativação, LED amarelo intermitente para verificação de precisão e indicadores de comunicação. Este medidor pode ser usado em aplicações de subfaturamento e medição parcial. O medidor fornece as seguintes classes de precisão: Energia ativa: classe 1 conforme IEC 62053-21 e conforme IEC 61557-12. O medidor medirá potência ativa e reativa, energia ativa e reativa, tensão e corrente. Projetado para redes de 50Hz ou 60Hz, a tensão de alimentação pode variar de 100 a 277VAC ou 173 a 480VAC. A corrente nominal de linha para este medidor é de até 63A de conexão direta e suportará configurações monofásicas e neutras, trifásicas e trifásicas e neutras. O protocolo de comunicação é Modbus com suporte de terminal de parafuso. Sem portas de comunicação secundárias. "As certificações incluem EAC, CE e UL." As dimensões do produto são as seguintes: largura 3,54 pol (90 mm), profundidade 2,72 pol (69 mm), altura 3,74 pol (95 mm) e peso do produto 9,17 onças (260 g). Compatible with power management software to take advantage of the IoT digital power installation.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Zählertyp | elektronisch |
|---|---|
| Nennstrom (In) | 63A |
| Maximalstrom (Imax) | 63A |
| Nennspannung (Un) N-L | 100V |
| Nennspannung (Un) L-L | 173V |
| Frequenz | 50Hz |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | B |
| Polart | Dreileiter/Vierleiter |
| Ausführung | Direktmessung |
| Energieart | Wirkleistung |
| Geeignet für | Bezug |
| Tarifausführung | Eintarif |
| Tarifsteuerung | |
| Messungsart Lastgang | |
| Rücklaufsperre | |
| Geeicht | |
| Zulassung | innerstaatlich |
| Impulsausgang | optisch |
| Impulsart | |
| Impulsrate | 0Imp/kWh (kvarh) |
| Anzeigeart | digital |
| Montageart | REG |
| Breite in Teilungseinheiten | 5 |
| Breite | 90mm |
| Tiefe | 69mm |
| Höhe | 95mm |
| Ausführung der Schnittstelle | Modbus |
| EDL40-Signatur | |
| Mit Sperrcode | |
| Anzahl der Stellen | 9 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Schutzart (NEMA) | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9MEM3150 |
|---|---|
| EAN | 3606480481512 |
| ETIM | EC001506 |
| SCIP | f5e00081-c7ed-417f-832a-d1b3fd2b5ab2 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ828014 |
| Weight | 0.36 kg |
| Weight (Package) | 0.45 kg |
Designations
Active power meter Combination meter Delta energy consumption meter EZ/WH energy consumption meter Electric meter Electricity meter Electronic electricity meter Electronic pulse counter meter Energy consumption meter Energy consumption meter for rail mounting Energy meter Four-wire measuring transformer meter Four-wire measuring transformer pulse counter meter Four-wire meter Four-wire pulse counter meter Measuring transformer meter Mechanical electricity meter Meter Meter module Reactive power meter Single-phase AC meter Tariff meter Three-phase four-wire measuring converter meter Three-phase four-wire meter Three-phase measuring transformer Three-phase measuring transformer pulse counter meter Three-phase meter Three-phase pulse counter meter Three-wire measuring transformer pulse counter meter Two-wire measuring transformer meter Two-wire measuring transformer pulse counter meter Two-wire meter Two-wire meter
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















