€179.18
% €185.64 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810035774 P/N: A9MEM2455 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9MEM2455 Direct Measurement up to 100A, 2 S0 Pulse Outputs, Accuracy Class 1, MID, Modbus, 2TE"
Schneider Electric Direct Measurement up to 100A, 2 S0 Pulse Outputs, Accuracy Class 1, MID, Modbus, 2TE
Schneider Electric A9MEM2455
EAN 3606482187177
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Zählertyp | elektronisch |
|---|---|
| Nennstrom (In) | 100A |
| Maximalstrom (Imax) | 100A |
| Nennspannung (Un) N-L | 195V |
| Nennspannung (Un) L-L | -V |
| Frequenz | 45Hz |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | B |
| Polart | 1-phasig |
| Ausführung | Direktmessung |
| Energieart | Wirk- und Blindleistung |
| Geeignet für | Bezug |
| Tarifausführung | Zweitarif |
| Tarifsteuerung | extern |
| Messungsart Lastgang | |
| Rücklaufsperre | |
| Geeicht | 1 |
| Zulassung | Measuring Instruments Directive |
| Impulsausgang | elektrisch |
| Impulsart | S0 |
| Impulsrate | 0.01Imp/kWh (kvarh) |
| Anzeigeart | digital |
| Montageart | REG |
| Breite in Teilungseinheiten | 2 |
| Breite | 35.8mm |
| Tiefe | 63mm |
| Höhe | 96.71mm |
| Ausführung der Schnittstelle | Modbus |
| EDL40-Signatur | |
| Mit Sperrcode | |
| Anzahl der Stellen | 7 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Schutzart (NEMA) | 4X |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9MEM2455 |
|---|---|
| EAN | 3606482187177 |
| ETIM | EC001506 |
| Weight | 0.19 kg |
| Weight (packaged) | 0.19 kg |
Designations
2TE AC Meter Accuracy Class 1 Billing Metering Din Rail Device Energy Meter MID Modbus Modbus Pulse Output Pulse Output Pulse Outputs Tariff calibrated direct up to 100A
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















