€28.96
% €49.50 (41.49% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810008110 P/N: A9E18036 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9E18036 Push-button iPB, 1 NO, button gray, LED green 110-230VAC"
Schneider Electric Push-button iPB, 1 NO, button gray, LED green 110-230VAC
Schneider Electric A9E18036
EAN 3606480088285
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Schaltstrom | 20A |
| Schaltspannung | 250V |
| Spannungsart | AC |
| Mit Signallampe | 1 |
| Farbe der Kalotte | grün |
| Leuchtmittel | LED |
| Lampensockel | |
| Max. Lampenleistung | 0.3W |
| Lampenspannung | 110V |
| Farbe des Knopfes | grau |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Einbautiefe | 50mm |
| Schutzart (IP) | IP20 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9E18036 |
|---|---|
| EAN | 3606480088285 |
| ETIM | EC001546 |
| SCIP | 1f68db37-1d35-43e3-91db-a07321e19eb2 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ814014 |
| Weight | 0.05 kg |
| Weight (packaged) | 0.05 kg |
Designations
DIN-rail push-button Distributor-mounted device Flush-mounted button Flush-mounting push buttons for distribution boards Illuminated push-button Modular device Push switch Push-button Push-button and signal lamp Push-button with signal light Row-mount push-button Row-mounting push-button Series-mounted device Signal lamp
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















