€84.92
% €145.18 (41.51% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810008090 P/N: A9E15123 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9E15123 Key Selector Switch iCMC, 2 Positions, 1NO+1NC, 10A, 415V AC"
Schneider Electric Key Selector Switch iCMC, 2 Positions, 1NO+1NC, 10A, 415V AC
Schneider Electric A9E15123
EAN 3606480377013
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Schaltfunktion | Steuerschalter |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Polzahl | 2 |
| Bemessungsstrom | 10A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Min. Bemessungsspannung | 415V |
| Bemessungsabschaltvermögen | -kA |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | -kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Signallampe | |
| Farbe der Kalotte | weiß |
| Leuchtmittel | |
| Lampensockel | |
| Max. Lampenleistung | -W |
| Breite in Teilungseinheiten | 2 |
| Einbautiefe | 72mm |
| Schutzart (IP) | IP40 |
| Aufdruck/Kennzeichnung | sonstige |
| Zwangstrennung nach DIN VDE 0113 | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9E15123 |
|---|---|
| EAN | 3606480377013 |
| ETIM | EC001545 |
| SCIP | e26d0ae4-a527-4279-8c8b-5376ccb4b5f5 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ813014 |
| Weight | 0.09 kg |
| Weight (packaged) | 0.09 kg |
Designations
Blind Switch Changeover Switch Control Switch DIN Rail Switch Disconnect Switch Group Switch Main Switch Modular Installation Switch Modular Switch Switch Switch with Indicator Light
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















