€61.74
% €105.55 (41.51% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810008089 P/N: A9E15122 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9E15122 Selector Switch iCME, 1NC+1NO, 2 Pos., 10A, Voltage Range 30mV - 440V AC/DC"
Schneider Electric Selector Switch iCME, 1NC+1NO, 2 Pos., 10A, Voltage Range 30mV - 440V AC/DC
Schneider Electric A9E15122
EAN 3606480377006
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Schaltfunktion | Steuerschalter |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Polzahl | 2 |
| Bemessungsstrom | 10A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Min. Bemessungsspannung | -V |
| Bemessungsabschaltvermögen | -kA |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | -kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Signallampe | |
| Farbe der Kalotte | weiß |
| Leuchtmittel | |
| Lampensockel | |
| Max. Lampenleistung | -W |
| Breite in Teilungseinheiten | 2 |
| Einbautiefe | 75mm |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Aufdruck/Kennzeichnung | sonstige |
| Zwangstrennung nach DIN VDE 0113 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9E15122 |
|---|---|
| EAN | 3606480377006 |
| ETIM | EC001545 |
| SCIP | e26d0ae4-a527-4279-8c8b-5376ccb4b5f5 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ813014 |
| Weight | 0.07 kg |
| Weight (packaged) | 0.07 kg |
Designations
Blind switch Changeover switch Control switch Disconnect switch Group switch Illuminated switch Main switch Switch for DIN rail Switch for series installation
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















