€63.00
% €107.70 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810007854 P/N: A9C34811 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C34811 Remote switch iTLm, 1P, 1NO, 16A, Coil 230-240VAC 50/60Hz"
Schneider Electric Remote switch iTLm, 1P, 1NO, 16A, Coil 230-240VAC 50/60Hz
Schneider Electric A9C34811
EAN 3606480092107
Description
Remote switch Acti 9 iTLm. Single pole, one normally open contact, rated current 16A, control voltage (Uc) 230-240V AC. For switching on and off by sustained signal.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Funktion | mechanisch Schalter |
|---|---|
| Montageart | DIN-Schiene |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Einbautiefe | 43.5mm |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Steuerspannung 1 | 230V |
| Steuerspannungsart 1 | AC |
| Frequenz der Steuerspannung 1 | 50Hz |
| Steuerspannung 2 | 110V |
| Steuerspannungsart 2 | DC |
| Frequenz der Steuerspannung 2 | -Hz |
| Bemessungsschaltstrom | 16A |
| Versorgungsspannung | 24V |
| Spannungsart der Versorgungsspannung | AC |
| Max. Glühlampenlast | 1600W |
| Max. Leuchtstofflampenlast | 1300VA |
| Max. Leuchtstofflampenlast (Duo-Schaltung) | 2000VA |
| Max. Leuchtstofflampenlast (parallel kompensiert) | 900VA |
| Max. Schaltstrom (cos phi = 0 | 16A |
| Geeignet für Handbedienung | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C34811 |
|---|---|
| EAN | 3606480092107 |
| ETIM | EC000188 |
| SCIP | 6763a476-30bc-4d05-a4bb-93f8d65c3771 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ818015 |
| Weight | 0.11 kg |
| Weight (packaged) | 0.11 kg |
Designations
Automatic Circuit Breaker Built-in Device DIN Rail Device Distribution Board Mounting Device Electronic Latching Relay Flush Mounting Latching Relay Impulse Switch Latching Relay Latching Relay for DIN Rail Mounting Latching Relay for Lighting Installation Latching Relay with Transformer Lighting Installation Latching Relay Mechanical Latching Relay Relay Remote Switch Series Remote Switch Series Switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















