€32.13
% €54.92 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810007832 P/N: A9C30211 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C30211 Fernschalter iTL, 1P, 1S, 16A, Spule 24 VDC, 48 VAC 50/60Hz"
Schneider Electric Remote Switch iTL, 1P, 1S, 16A, Coil 24 VDC, 48 VAC 50/60Hz
Schneider Electric A9C30211
EAN 3606480088964
Description
Przekaźnik impulsowy iTL-16-10-48 16A 1NO 48VAC/24VDC ,o numerze A9C30211. Możliwość rozbudowy o styki pomocnicze Stopień ochrony to IP20 i IP40 w obudowie. Jest montowany na szynie DIN. Stosowany jest głównie w aplikacjach sterowania oświetleniem. Ten produkt jest zgodny z normami IEC/EN 60669-1, IEC/EN 60669-2-2.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Funktion | mechanisch Schalter |
|---|---|
| Montageart | DIN-Schiene |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Einbautiefe | 43.5mm |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Steuerspannung 1 | 48V |
| Steuerspannungsart 1 | AC |
| Frequenz der Steuerspannung 1 | 50Hz |
| Steuerspannung 2 | 24V |
| Steuerspannungsart 2 | DC |
| Frequenz der Steuerspannung 2 | -Hz |
| Bemessungsschaltstrom | 16A |
| Versorgungsspannung | 24V |
| Spannungsart der Versorgungsspannung | AC |
| Max. Glühlampenlast | 1600W |
| Max. Leuchtstofflampenlast | 1300VA |
| Max. Leuchtstofflampenlast (Duo-Schaltung) | 2000VA |
| Max. Leuchtstofflampenlast (parallel kompensiert) | 900VA |
| Max. Schaltstrom (cos phi = 0 | 16A |
| Geeignet für Handbedienung | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C30211 |
|---|---|
| EAN | 3606480088964 |
| ETIM | EC000188 |
| SCIP | 429095ee-388a-4184-bea4-16f87e374975 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ818015 |
| Weight | 0.1 kg |
| Weight (Package) | 0.1 kg |
Designations
Built-in Device Circuit Breaker DIN Rail Device Distribution Cabinet Built-in Device Electronic Impulse Switch Flush-mounted Impulse Switch Impulse Relay Impulse Switch Impulse Switch for DIN Rail Mounting Impulse Switch for Lighting Fixture Impulse Switch with Transformer Lighting Fixture Impulse Switch Mechanical Impulse Switch Pulse Switch Relay Remote Switch Series Remote Switch Series Switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























