€39.61
% €67.71 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810007829 P/N: A9C30112 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C30112 Remote switch iTL, 2P, 2 S, 16A, coil 12 VDC, 24 VAC 50/60Hz"
Schneider Electric Remote switch iTL, 2P, 2 S, 16A, coil 12 VDC, 24 VAC 50/60Hz
Schneider Electric A9C30112
EAN 3606480091889
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Funktion | mechanisch Schalter |
|---|---|
| Montageart | DIN-Schiene |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Einbautiefe | 43.5mm |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Steuerspannung 1 | 24V |
| Steuerspannungsart 1 | AC |
| Frequenz der Steuerspannung 1 | 50Hz |
| Steuerspannung 2 | 12V |
| Steuerspannungsart 2 | DC |
| Frequenz der Steuerspannung 2 | -Hz |
| Bemessungsschaltstrom | 16A |
| Versorgungsspannung | 24V |
| Spannungsart der Versorgungsspannung | AC |
| Max. Glühlampenlast | 1600W |
| Max. Leuchtstofflampenlast | 1300VA |
| Max. Leuchtstofflampenlast (Duo-Schaltung) | 2000VA |
| Max. Leuchtstofflampenlast (parallel kompensiert) | 900VA |
| Max. Schaltstrom (cos phi = 0 | 16A |
| Geeignet für Handbedienung | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C30112 |
|---|---|
| EAN | 3606480091889 |
| ETIM | EC000188 |
| SCIP | 6763a476-30bc-4d05-a4bb-93f8d65c3771 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ818015 |
| Weight | 0.11 kg |
| Weight (packaged) | 0.11 kg |
Designations
Built-in device Circuit breaker Distributor built-in device Electronic impulse relay Flush-mounted impulse relay Impulse relay Impulse relay for lighting fixture Impulse relay for rail mounting Impulse relay with transformer Impulse switch Lighting fixture impulse relay Mechanical impulse relay Rail mounted device Relay Remote switch Series remote switch Series switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















