€48.66
% €83.18 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810007676 P/N: A9A15212 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9A15212 Doorbell transformer iTR, 230V 50-60 Hz, output 8-12 V, 16 VA"
Schneider Electric Doorbell transformer iTR, 230V 50-60 Hz, output 8-12 V, 16 VA
Schneider Electric A9A15212
EAN 3606480097843
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Primärspannung | 230V |
|---|---|
| Sekundärspannung 1 | 8V |
| Sekundärspannung 2 | 12V |
| Sekundärspannung 3 | -V |
| Sekundärstromstärke 1 | 2A |
| Sekundärstromstärke 2 | 1.3A |
| Sekundärstromstärke 3 | -A |
| Max. Ausgangsleistung | 16W |
| Max. Ausgangsstrom | -A |
| Max. Verlustleistung | 2W |
| Art des Trafos | Standardklingeltrafo |
| Aufputzmontage | |
| Unterputzmontage | |
| Geeignet für Reiheneinbau | 1 |
| Länge | 60mm |
| Breite | 36mm |
| Höhe | 89mm |
| Breite in Teilungseinheiten | 2 |
| Kurzschlusssicher | 1 |
| Temperaturschutz | 1 |
| Mit Ein-/Ausschalter |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9A15212 |
|---|---|
| EAN | 3606480097843 |
| ETIM | EC001547 |
| SCIP | 6edbd8bf-8086-4f8e-a012-80f9e4a1db80 |
| ECLASS | eClass_10_AFZ630013 |
| Weight | 0.41 kg |
| Weight (packaged) | 0.41 kg |
Designations
MET safety transformer Single-phase safety transformer doorbell transformer doorbell transformer doorbell transformer for rail mounting doorbell transformer for rail mounting power transformer power transformer safety transformer safety transformer standard doorbell transformer transformer transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















