€75.44
% €114.36 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810006986 P/N: 82926 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 82926 Anbausteckdose, 32A, 3p, 20-25 V AC, IP44"
Schneider Electric Surface-mounted socket, 32A, 3p, 20-25 V AC, IP44
Schneider Electric 82926
EAN 3303430829263
Description
Deze Pratika industriële stekker met volledig losgedraaide schroefverbinding is recht gemonteerd op paneel. Hij heeft 3P-polen, een nominale stroom van 32A en een bedrijfsspanning van 20VAC tot 25VAC of 40VAC tot 50VAC. De afmetingen van de basisplaat zijn (B) 65 mm x (H) 65 mm. De beschermingsgraad is IP44 en IK08. De brandwerendheid is 850°C. De kabelingangen zijn voor flexibele of stijve kabels. De dwarsdoorsnede van de kabels in 32A is 2,5 mm² tot 6 mm². De kleur van het stopcontact is lichtgrijs (RAL 7035) met groene, eenvoudige identificatie van de werkspanning. De frequentie is 401 Hz tot 500 Hz. De klokpositie van secundaire sleutelweg is 11h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 20-25 V / 40-50 V (100-200 Hz) grün |
| Bemessungsspannung | 20V |
| Bemessungsfrequenz | 401Hz |
| Polzahl | 3 |
| Uhrzeit-Stellung | -h |
| Kennfarbe | grün |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 65mm |
| Bohrlochabstand vertikal | -mm |
| Flanschmaß horizontal | 65mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 77mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 82926 |
|---|---|
| EAN | 3303430829263 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.43 kg |
| Weight (Package) | 0.43 kg |
Designations
Built-in box Built-in socket CEE built-in box CEE built-in socket CEE connecting device CEE connector CEE container socket CEE flange box CEE flange socket CEE flush-mounted box CEE flush-mounted socket CEE low-voltage box CEE low-voltage socket CEE recessed socket CEE surface-mounted box CEE surface-mounted socket CEE type connecting device CEE type connector CEEform built-in box CEEform built-in socket CEEform connecting device CEEform connector CEEform container socket CEEform flange box CEEform flange socket CEEform flush-mounted box CEEform flush-mounted socket CEEform low-voltage box CEEform low-voltage socket CEEform recessed socket CEEform socket CEEform surface-mounted box CEEnorm built-in box CEEnorm built-in socket CEEnorm connecting device CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm flange box CEEnorm flange socket CEEnorm flush-mounted box CEEnorm flush-mounted socket CEEnorm low-voltage box CEEnorm low-voltage socket CEEnorm recessed socket CEEnorm socket CEEnorm surface-mounted box Cekon built-in box Cekon built-in socket Cekon connecting device Cekon connector Cekon container socket Cekon flange box Cekon flange socket Cekon flush-mounted box Cekon flush-mounted socket Cekon low-voltage box Cekon low-voltage socket Cekon recessed socket Cekon socket Cekon surface-mounted box Container socket Flange box Flange socket ICEE connecting device ICEE connector Low-voltage box Low-voltage socket Power connecting device Power socket connector Recessed socket Socket Surface-mounted box Three-phase connecting device Three-phase connector
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















