€66.57
% €100.91 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810006980 P/N: 82912 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 82912 Anbausteckdose, 16A, 3p, 20-25 V AC, IP44"
Schneider Electric Surface-mounted socket, 16A, 3p, 20-25 V AC, IP44
Schneider Electric 82912
EAN 3303430829126
Description
Deze Pratika industriële stekker met volledig losgedraaide schroefverbinding is recht gemonteerd op paneel. Hij heeft 3P-polen, een nominale stroom van 16A en een bedrijfsspanning van 20VAC tot 25VAC of 40VAC tot 50VAC. De afmetingen van de basisplaat zijn (B) 65 mm x (H) 65 mm. De beschermingsgraad is IP44 en IK08. De brandwerendheid is 850°C. De kabelingangen zijn voor flexibele of stijve kabels. De dwarsdoorsnede van de kabels in 16A is 1mm² tot 2,5mm². De kleur van het stopcontact is lichtgrijs (RAL 7035) met groene, eenvoudige identificatie van de werkspanning. De frequentie is 401 Hz tot 500 Hz. De klokpositie van secundaire sleutelweg is 11h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 20-25 V / 40-50 V (100-200 Hz) grün |
| Bemessungsspannung | 20V |
| Bemessungsfrequenz | 401Hz |
| Polzahl | 3 |
| Uhrzeit-Stellung | -h |
| Kennfarbe | grün |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 65mm |
| Bohrlochabstand vertikal | -mm |
| Flanschmaß horizontal | 65mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 52mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 82912 |
|---|---|
| EAN | 3303430829126 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.13 kg |
| Weight (Package) | 0.13 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE coupling device CEE flange outlet CEE flange socket CEE flush-mounted outlet CEE flush-mounted socket CEE low-voltage outlet CEE low-voltage socket CEE recessed outlet CEE recessed socket CEE surface-mounted outlet CEE surface-mounted socket CEE under-plaster socket CEETyp connector CEETyp coupling device CEEform connector CEEform container socket CEEform coupling device CEEform flange outlet CEEform flange socket CEEform flush-mounted outlet CEEform flush-mounted socket CEEform low-voltage outlet CEEform low-voltage socket CEEform recessed outlet CEEform recessed socket CEEform socket CEEform surface-mounted outlet CEEform under-plaster socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm coupling device CEEnorm flange outlet CEEnorm flange socket CEEnorm flush-mounted outlet CEEnorm flush-mounted socket CEEnorm low-voltage outlet CEEnorm low-voltage socket CEEnorm recessed outlet CEEnorm recessed socket CEEnorm socket CEEnorm surface-mounted outlet CEEnorm under-plaster socket Cekon connector Cekon container socket Cekon coupling device Cekon flange outlet Cekon flange socket Cekon flush-mounted outlet Cekon flush-mounted socket Cekon low-voltage outlet Cekon low-voltage socket Cekon recessed outlet Cekon recessed socket Cekon socket Cekon surface-mounted outlet Cekon under-plaster socket Container socket Flange outlet Flange socket ICEE connector ICEE coupling device Low-voltage outlet Low-voltage socket Power connector Power coupling device Recessed outlet Recessed socket Socket Surface-mounted outlet Three-phase connector Three-phase coupling device Under-plaster socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















