€405.04
% €614.04 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810006902 P/N: 81697 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 81697 Anbausteckdose gerade- 125A, 3p+E, 480-500 V AC, IP67"
Schneider Electric Surface-mounted socket straight- 125A, 3p+E, 480-500 V AC, IP67
Schneider Electric 81697
EAN 3303430816973
Description
Deze Pratika industriële stekker met volledig losgedraaide schroefverbinding is recht gemonteerd op paneel. Hij heeft 3P+E-polen, een nominale stroom van 125A en een bedrijfsspanning van 500VAC. De afmetingen van de basisplaat zijn (B) 129 mm x (H) 114 mm. De beschermingsgraad is IP67 en IK08. De brandwerendheid is 850°C. De kabelingangen zijn voor flexibele of stijve kabels. De kabelingangen in 125A zijn 26mm tot 48mm groot voor kabels van 16mm² tot 70mm². De kleur van het stopcontact is lichtgrijs (RAL 7035) met zwart, makkelijk te identificeren wat de werkspanning is. De frequentie is 50Hz of 60Hz. De klokpositie van het contact is 7u.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 125A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 500 V (50+60 Hz) schwarz |
| Bemessungsspannung | 480V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 4 |
| Uhrzeit-Stellung | 7h |
| Kennfarbe | schwarz |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 114mm |
| Bohrlochabstand vertikal | -mm |
| Flanschmaß horizontal | 110mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 90mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 81697 |
|---|---|
| EAN | 3303430816973 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 1.19 kg |
| Weight (Package) | 1.19 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE flange plug socket CEE flange socket CEE flush-mounted plug socket CEE flush-mounted socket CEE inset plug socket CEE inset socket CEE low-voltage plug socket CEE low-voltage socket CEE plug device CEE recessed socket CEE surface-mounted plug socket CEE surface-mounted socket CEE type connector CEE type plug device CEEform connector CEEform container socket CEEform flange plug socket CEEform flange socket CEEform flush-mounted plug socket CEEform flush-mounted socket CEEform inset plug socket CEEform inset socket CEEform low-voltage plug socket CEEform low-voltage socket CEEform plug device CEEform recessed socket CEEform socket CEEform surface-mounted socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm flange plug socket CEEnorm flange socket CEEnorm flush-mounted plug socket CEEnorm flush-mounted socket CEEnorm inset plug socket CEEnorm inset socket CEEnorm low-voltage plug socket CEEnorm low-voltage socket CEEnorm plug device CEEnorm recessed socket CEEnorm socket CEEnorm surface-mounted socket Cekon connector Cekon container socket Cekon flange plug socket Cekon flange socket Cekon flush-mounted plug socket Cekon flush-mounted socket Cekon inset plug socket Cekon inset socket Cekon low-voltage plug socket Cekon low-voltage socket Cekon plug device Cekon recessed socket Cekon socket Cekon surface-mounted socket Container socket Flange plug socket Flange socket ICEE connector ICEE plug device Inset plug socket Inset socket Low-voltage plug socket Low-voltage socket Power connector Power plug device Recessed socket Socket Surface-mounted socket Three-phase connector Three-phase plug device
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















