€118.92
% €180.29 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006870 P/N: 81283 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 81283 Anbausteckdose, 63A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric Surface-mounted socket, 63A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric 81283
EAN 3303430812838
Description
Questa presa industriale Pratika con viti imperdibili completamente allentate è montata inclinata su centralino ad angolo. Ha poli 3P+N+T, la corrente nominale è di 63A e la tensione di funzionamento è 400 V AC. Le dimensioni della piastra di base sono (W) 100 mm x (H) 107 mm. Il grado di protezione agli urti meccanici è IP67 e IK08. La resistenza al fuoco è 850°C. Gli ingressi dei cavi sono per cavi flessibili o rigidi. La dimensione degli ingressi dei cavi da 63A è compresa tra 17 mm e 31 mm per cavi da 6 mm² a 25 mm². Il colore della presa è grigio chiaro (RAL 7035) con facile identificazione in rosso della tensione di funzionamento. La frequenza è di 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 63A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Bemessungsspannung | 380V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 5 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 107mm |
| Bohrlochabstand vertikal | 85mm |
| Flanschmaß horizontal | 100mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 77mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 81283 |
|---|---|
| EAN | 3303430812838 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.52 kg |
| Weight (Package) | 0.54 kg |
Designations
Built-in box Built-in socket CEE built-in box CEE built-in socket CEE connection device CEE connector CEE container socket CEE flange socket CEE flanged socket CEE flush-mounted socket CEE low-voltage box CEE low-voltage socket CEE recessed socket CEE spring socket CEE surface-mounted box CEE surface-mounted socket CEE type connection device CEE type connector CEEform built-in box CEEform built-in socket CEEform connection device CEEform connector CEEform container socket CEEform flanged box CEEform flanged socket CEEform flush-mounted box CEEform low-voltage box CEEform low-voltage socket CEEform recessed socket CEEform socket CEEform spring socket CEEform surface-mounted box CEEnorm built-in box CEEnorm built-in socket CEEnorm connection device CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm flanged box CEEnorm flanged socket CEEnorm flush-mounted box CEEnorm low-voltage box CEEnorm low-voltage socket CEEnorm recessed socket CEEnorm socket CEEnorm spring socket CEEnorm surface-mounted box Cekon built-in box Cekon built-in socket Cekon connection device Cekon connector Cekon container socket Cekon flanged box Cekon flanged socket Cekon flush-mounted box Cekon low-voltage box Cekon low-voltage socket Cekon recessed socket Cekon socket Cekon spring socket Cekon surface-mounted box Container socket Flanged box Flanged socket ICEE connection device ICEE connector Low-voltage box Low-voltage socket Power connection device Power connector Recessed socket Socket Surface-mounted box Three-phase connection device Three-phase connector
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















