€117.67
% €178.38 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006869 P/N: 81282 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 81282 Anbausteckdose, 63A, 3p+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric Surface-mounted socket, 63A, 3p+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric 81282
EAN 3303430812821
Description
Questa presa industriale Pratika con viti imperdibili completamente allentate è montata inclinata su centralino ad angolo. Ha poli 3P+T, la corrente nominale è di 63A e la tensione di funzionamento è 400 V AC. Le dimensioni della piastra di base sono (W) 108 mm x (H) 107 mm. Il grado di protezione agli urti meccanici è IP67 e IK08. La resistenza al fuoco è 850°C. Gli ingressi dei cavi sono per cavi flessibili o rigidi. La dimensione degli ingressi dei cavi da 63A è compresa tra 17 mm e 31 mm per cavi da 6 mm² a 25 mm². Il colore della presa è grigio chiaro (RAL 7035) con facile identificazione in rosso della tensione di funzionamento. La frequenza è di 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 63A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Bemessungsspannung | 380V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 4 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 107mm |
| Bohrlochabstand vertikal | 85mm |
| Flanschmaß horizontal | 100mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 77mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 81282 |
|---|---|
| EAN | 3303430812821 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.49 kg |
| Weight (Package) | 0.49 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE flange socket CEE flange socket CEE flush socket CEE flush-mount socket CEE in-wall socket CEE in-wall socket CEE in-wall socket CEE low-voltage socket CEE low-voltage socket CEE plug device CEE surface-mounted socket CEE surface-mounted socket CEE type connector CEE type plug device CEEform connector CEEform container socket CEEform flange socket CEEform flange socket CEEform flush socket CEEform flush-mount socket CEEform in-wall socket CEEform in-wall socket CEEform in-wall socket CEEform low-voltage socket CEEform low-voltage socket CEEform plug device CEEform socket CEEform surface-mounted socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm flange socket CEEnorm flange socket CEEnorm flush socket CEEnorm flush-mount socket CEEnorm in-wall socket CEEnorm in-wall socket CEEnorm in-wall socket CEEnorm low-voltage socket CEEnorm low-voltage socket CEEnorm plug device CEEnorm socket CEEnorm surface-mounted socket Cekon connector Cekon container socket Cekon flange socket Cekon flange socket Cekon flush socket Cekon flush-mount socket Cekon in-wall socket Cekon in-wall socket Cekon in-wall socket Cekon low-voltage socket Cekon low-voltage socket Cekon plug device Cekon socket Cekon surface-mounted socket Container socket Flange socket Flange socket ICEE connector ICEE plug device In-wall socket In-wall socket In-wall socket Low-voltage socket Low-voltage socket Power current connector Power current plug device Socket Surface-mounted socket Three-phase connector Three-phase plug device
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















