€586.37
% €888.93 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006867 P/N: 81195 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 81195 Wandsteckdose, 125A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric Wall socket, 125A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric 81195
EAN 3303430811954
Description
Questa presa industriale Pratika a parete ha viti imperdibili completamente allentate. Ha poli 3P+N+E, la corrente nominale è di 125A e la tensione di funzionamento è compresa tra 380VAC e 415 V AC. Le dimensioni della piastra di base sono (W) 114 mm x (H) 340 mm. Il grado di protezione agli urti meccanici è IP67 e IK08. La resistenza al fuoco è 850°C. Gli ingressi dei cavi sono per cavi flessibili o rigidi. La dimensione degli ingressi dei cavi da 125A è compresa tra 26 mm e 48 mm per cavi da 16 mm² a 70 mm². Il colore della presa è grigio chiaro (RAL 7035) con facile identificazione in rosso della tensione di funzionamento. La frequenza è di 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | |
|---|---|
| IEC-Stromstärke | 125A |
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | |
| Gehäusefarbe | |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Befestigungsart | innenliegende Befestigung |
| Isolierter Einbau | |
| Abschließbar | |
| Bezeichnungsfeld | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | 81195 |
|---|---|
| EAN | 3303430811954 |
| ETIM | EC001321 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 2.08 kg |
| Weight (Package) | 2.08 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE low voltage plug CEE low voltage socket CEE plug device CEE socket CEE wall plug CEE wall socket CEE wall socket (surface) CEETyp connector CEETyp plug device CEEform connector CEEform container socket CEEform low voltage plug CEEform low voltage socket CEEform plug device CEEform socket CEEform wall socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm low voltage plug CEEnorm low voltage socket CEEnorm plug device CEEnorm socket CEEnorm wall socket Cekon connector Cekon container socket Cekon low voltage plug Cekon low voltage socket Cekon plug device Cekon socket Cekon wall socket Container socket ICEE connector ICEE plug device Low voltage plug Low voltage socket Power current connector Power current plug device Socket Three-phase connector Three-phase plug device Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















