€582.45
% €882.98 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006866 P/N: 81194 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 81194 Wandsteckdose, 125A, 3p+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric Wall socket, 125A, 3p+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric 81194
EAN 3303430811947
Description
Questa presa industriale Pratika a parete ha viti imperdibili completamente allentate. Ha poli 3P+E, la corrente nominale è di 125A e la tensione di funzionamento è compresa tra 380VAC e 415 V AC. Le dimensioni della piastra di base sono (W) 114 mm x (H) 340 mm. Il grado di protezione agli urti meccanici è IP67 e IK08. La resistenza al fuoco è 850°C. Gli ingressi dei cavi sono per cavi flessibili o rigidi. La dimensione degli ingressi dei cavi da 125A è compresa tra 26 mm e 48 mm per cavi da 16 mm² a 70 mm². Il colore della presa è grigio chiaro (RAL 7035) con facile identificazione in rosso della tensione di funzionamento. La frequenza è di 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | |
|---|---|
| IEC-Stromstärke | 125A |
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 4 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | |
| Gehäusefarbe | |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Befestigungsart | innenliegende Befestigung |
| Isolierter Einbau | |
| Abschließbar | |
| Bezeichnungsfeld | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | 81194 |
|---|---|
| EAN | 3303430811947 |
| ETIM | EC001321 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 1.94 kg |
| Weight (Package) | 1.94 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE device plug CEE form connector CEE form container socket CEE form device plug CEE form low voltage plug socket CEE form low voltage socket CEE form socket CEE form wall socket CEE low voltage plug socket CEE low voltage socket CEE socket CEE type connector CEE type device plug CEE wall plug socket CEE wall plug socket (AP) CEE wall socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm device plug CEEnorm low voltage plug socket CEEnorm low voltage socket CEEnorm socket CEEnorm wall socket Cekon connector Cekon container socket Cekon device plug Cekon low voltage plug socket Cekon low voltage socket Cekon socket Cekon wall socket Container socket ICEE connector ICEE device plug Low voltage plug socket Low voltage socket Power current connector Power current device plug Socket Three-phase connector Three-phase device plug Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















