€1,097.40
% €1,767.15 (37.9% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006837 P/N: 65281 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 65281 Micrologic 1.0 DC 1250-2500A for Masterpact NW-DC in drawer technology"
Schneider Electric Micrologic 1.0 DC 1250-2500A for Masterpact NW-DC in drawer technology
Schneider Electric 65281
EAN 3303430652816
Description
The Micrologic 1.0 DC is a trip unit used with the Masterpact NW-DC circuit breaker. It is specifically designed for applications in direct current distribution networks. It operates with electromagnetic sensors that can be adjusted in three different performance levels. Micrologic 1.0 DC 1250-2500A H, Type E
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung des Motorschutzes | elektronischer Auslöser |
|---|---|
| Polzahl | 4 |
| Bemessungsdauerstrom Iu | 4000A |
| Bemessungsschaltstrom | 4000A |
| Überlastauslöser Stromeinstellung | -A |
| Kurzschlussauslöserfunktion | unverzögert |
| Stromeinstellung verzögerter Kurzschlussauslöser | -A |
| Stromeinstellung unverzögerter Kurzschlussauslöser | 1250A |
| Mit Erdschlussschutzfunktion | |
| Externe Stromversorgung erforderlich | |
| Spannungsart der Versorgungsspannung | |
| Versorgungsspannung AC 50 Hz | -V |
| Versorgungsspannung AC 60 Hz | -V |
| Versorgungsspannung DC | -V |
| Anzahl der Hilfskontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Hilfskontakte als Schließer | 0 |
| Anzahl der Hilfskontakte als Wechsler | 0 |
| Spannungsart der Betriebsspannung | DC |
| Betriebsspannung AC 50 Hz | -V |
| Betriebsspannung AC 60 Hz | -V |
| Betriebsspannung DC | 900V |
| Breite | 53.6mm |
| Höhe | 199.5mm |
| Tiefe | 67.5mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | 65281 |
|---|---|
| EAN | 3303430652816 |
| ETIM | EC000617 |
| SCIP | 6ac3934d-9e20-40a3-adef-08cec90e29e2 |
| ECLASS | eClass_10_AKF008013 |
| Weight | 0.32 kg |
| Weight (packaged) | 0.32 kg |
Designations
Accessories for motor protection circuit breaker Electronic trip unit Magnetic trip unit Module for motor protection Monitoring unit Motor protection trip block Plant protection module Plant protection trip block Thermal trip unit Trip block Trip block for circuit breaker Trip unit Working current trip
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















