€608.29
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810006621 P/N: 48449 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 48449 Einschaltspule XF Com 24/30V DC, 24V AC für NW Einschub"
Schneider Electric Switch-on coil XF Com 24/30V DC, 24V AC for NW drawer
Schneider Electric 48449
EAN 3303430484493
Description
This switch-on coil is used for the immediate remote tripping of the MasterPact NT/NW circuit breaker. In conjunction with a switch-off coil MX and a motor operator MCH, the MasterPact can be remote controlled. The tripping takes place immediately via Modbus communication. Immediate switch-on coil XF Diag & Com 24/30V DC, 24V AC for NW/NW in drawer technology. This trip coil can only be ordered in conjunction with Modbus communication.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 50 Hz | 24V |
|---|---|
| Bemessungssteuerspeisespannung AC 60 Hz | 24V |
| Bemessungssteuerspeisespannung DC | 24V |
| Spannungsart zur Betätigung | AC/DC |
| Ausgeführt als Einschaltspule | 1 |
| Ausgeführt als Ausschaltspule |
Technical data
| P/N (Part Number) | 48449 |
|---|---|
| EAN | 3303430484493 |
| ETIM | EC002483 |
| SCIP | ad764790-535b-4a4e-825e-50fd804b5824 |
| ECLASS | eClass_10_ACN953011 |
| Weight | 1.17 kg |
| Weight (Package) | 1.17 kg |
Designations
Circuit breaker Coil Communication Communication function Diagnostic function Diagnostics Display function Drawer Drawer technology Ensuring Masterpact Measurement function NW NWb Protection Protective function Switch-on coil
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















