€13.54
% €20.05 (32.47% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810005479 P/N: 21116 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 21116 Hilfskontakt für PM25M, 2S, 415 V, 2,2A"
Schneider Electric Auxiliary contact for PM25M, 2NC, 415 V, 2.2A
Schneider Electric 21116
EAN 3303430211167
Description
Auxiliary contact OF for P25M. 2 normally closed contacts, rated current 2.2A, operating voltage (Ue) 415 V AC, width 9mm. Switch position indicator for remote indication of the position of the associated device. Can be mounted on the left side of the device.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Gerätemontage | Leitungsschutzschalter |
|---|---|
| Funktion | |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Anzahl der Fehlersignalschalter | 0 |
| Bemessungsschaltstrom | 2.2A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Spannungsart | |
| Mit Autotest für Fehlerstromfunktion | |
| Geeignet für max. Polzahl der Hauptkontakteinheit (gesamt) | 3 |
| Geeignet für max. Stromstärke der Hauptkontakteinheit | 25A |
Technical data
| P/N (Part Number) | 21116 |
|---|---|
| EAN | 3303430211167 |
| ETIM | EC001286 |
| SCIP | 9da5f8d9-d60f-424a-bb30-a856a097686c |
| ECLASS | eClass_10_AKN342013 |
| Weight | 0.04 kg |
| Weight (Package) | 0.04 kg |
Designations
AFD AFD Unit AFDD Additional device for modular installation equipment Auxiliary contact Auxiliary current switch Auxiliary switch Auxiliary switch/signal contact Auxiliary switch/signal contact for modular installation Changeover auxiliary contact Contact module Fault signal switch Fire protection switch Fire protection switch block Fire protection switch function Fire protection switching block Fire protection switching device AFDD Monitoring unit Remote drive Remote switch Remote switch-on device Remote trip Signal contact Signal switch Undervoltage release Working current release
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















