€744.14
% €1,272.11 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810005420 P/N: 19045 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 19045 FI-Block Vigi NG125, 4P, 125A, 300mA"
Schneider Electric Residual Current Device Block Vigi NG125, 4P, 125A, 300mA
Schneider Electric 19045
EAN 3303430190455
Description
Residual Current Device Acti 9 Vigi NG125. 4-pole, rated current 125A, rated fault current 300mA, Type A, operating voltage (Ue) 400-415V AC, insulation voltage (Ui) 690V AC. Can be mounted on the right side of the NG125 series circuit breakers. The tripping due to residual current is indicated by a red, mechanical indicator on the toggle. Terminals IP 20. Test button for regular functional testing. Tripping unit technology - thermomagnetic. Additional auxiliary modules can be attached (optional) - shunt trip (MXV) and fault signal switch (SDV). The Vigi NG125 RCD Block meets the following standards: IEC/EN 61009-1. Furthermore, this series is VDE certified!
Documents & Downloads
Product Attributes
| Nennspannung | 230V |
|---|---|
| Nennstrom | 125A |
| Bemessungsfehlerstrom einstellbar | 1 |
| Bemessungsfehlerstrom | 0.3A |
| Max. Verzögerungszeit | 0ms |
| Verzögerungszeit einstellbar | 1 |
| Polzahl | 4 |
| Fehlerstrom-Typ | A |
| Stoßstromfestigkeit | 0.25kA |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 690V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 8kV |
| Verlustleistung | 8W |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 16mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 10mm² |
| Fehlauslöseschutz | |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | 1 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | 25°C |
Technical data
| P/N (Part Number) | 19045 |
|---|---|
| EAN | 3303430190455 |
| ETIM | EC002297 |
| SCIP | 93d5f95e-203e-4b60-8a26-236a123bd123 |
| ECLASS | eClass_10_ACN357011 |
| Weight | 0.86 kg |
| Weight (Package) | 0.86 kg |
Designations
Earth fault RCD Residual current Residual current block Residual current device Vigi
Login
No reviews found. Share your insights with others.





































