€599.35
% €1,024.59 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810005413 P/N: 19035 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 19035 FI-Block Vigi NG125, 4P, 63A, 1000mA, Typ A, selektiv"
Schneider Electric RCCB Vigi NG125, 4P, 63A, 1000mA, Type A, selective
Schneider Electric 19035
EAN 3303430190356
Description
RCCB Acti 9 Vigi NG125. 4-pole, rated current 63A, rated fault current 1000mA, Type A, selective, operating voltage (Ue) 400-415V AC, insulation voltage (Ui) 690V AC. Can be mounted on the right-hand side of the NG125 series circuit breakers. Tripping by residual current is indicated by a red, mechanical display on the toggle. Terminals IP 20. Test button for regular functional testing. Trigger unit technology- thermomagnetic. Additional auxillary modules (optional)- shunt trip (MXV) and fault signal switch (SDV). The Vigi NG125 RCCB meets the following standards: IEC/EN 61009-1. Furthermore, this series is VDE certified!.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Nennspannung | 230V |
|---|---|
| Nennstrom | 63A |
| Bemessungsfehlerstrom einstellbar | |
| Bemessungsfehlerstrom | 1A |
| Max. Verzögerungszeit | 0ms |
| Verzögerungszeit einstellbar | |
| Polzahl | 4 |
| Fehlerstrom-Typ | A |
| Stoßstromfestigkeit | 5kA |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 690V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 8kV |
| Verlustleistung | -W |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 1.5mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 1mm² |
| Fehlauslöseschutz | |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | 1 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | 25°C |
Technical data
| P/N (Part Number) | 19035 |
|---|---|
| EAN | 3303430190356 |
| ETIM | EC002297 |
| SCIP | 81454b7e-fcdf-4818-a481-efccd54a351f |
| ECLASS | eClass_10_ACN357011 |
| Weight | 0.52 kg |
| Weight (Package) | 0.52 kg |
Designations
RCCB RCCB RCCB Vigi ground fault residual current
Login
No reviews found. Share your insights with others.









































