€550.62
% €941.29 (41.5% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810005411 P/N: 19033 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 19033 FI-Block Vigi NG125, 3P, 63A, 1000mA, Typ A, selektiv"
Schneider Electric RCD Block Vigi NG125, 3P, 63A, 1000mA, Type A, selective
Schneider Electric 19033
EAN 3303430190332
Description
RCD Block Acti 9 Vigi NG125. 3-pole, rated current 63A, rated residual current 1000mA, Type A, selective, operating voltage (Ue) 400-415V AC, insulation voltage (Ui) 690V AC. Can be mounted on the right side of the circuit breaker series NG125. The triggering by residual current is indicated by a red mechanical indicator on the toggle. Terminals IP 20. Test button for regular functional testing. Technology of the trigger unit - thermomagnetic. Additional modular accessories (optional) - shunt trip (MXV) and fault signal switch (SDV). The Vigi NG125 RCD Block meets the following standards: IEC/EN 61009-1. Additionally, this series is VDE certified!
Documents & Downloads
Product Attributes
| Nennspannung | 230V |
|---|---|
| Nennstrom | 63A |
| Bemessungsfehlerstrom einstellbar | |
| Bemessungsfehlerstrom | 1A |
| Max. Verzögerungszeit | 0ms |
| Verzögerungszeit einstellbar | |
| Polzahl | 3 |
| Fehlerstrom-Typ | A |
| Stoßstromfestigkeit | 5kA |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 690V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 8kV |
| Verlustleistung | -W |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 1.5mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 1mm² |
| Fehlauslöseschutz | |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | 1 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | 25°C |
Technical data
| P/N (Part Number) | 19033 |
|---|---|
| EAN | 3303430190332 |
| ETIM | EC002297 |
| SCIP | 81454b7e-fcdf-4818-a481-efccd54a351f |
| ECLASS | eClass_10_ACN357011 |
| Weight | 0.48 kg |
| Weight (Package) | 0.48 kg |
Designations
RCB RCB Block Vigi earth fault residual current residual current block
Login
No reviews found. Share your insights with others.











































