€266.68
% €411.74 (35.23% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810046238 P/N: GWD4265 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GWD4265 Fehlerstromschutzschalter IDP (RCCB) 40/0.03A Typ fuer 2P 2TE"
GEWISS RESIDUAL CURRENT CIRCUIT BREAKER - IDP - 2P 40A F TYPE Idn=0,03AS - 2 MODULES
GEWISS GWD4265
EAN 8034035019821
Description
90 RCD Range Modular circuit breakers for residual current protection. The 90 RCD range meets any ground fault protection requirement for any area of application. The range comprises MDC compact residual current c.b. with overcurrent protection. (from 6 to 32 A, curves B and C, up to 10 kA and lΔn from 30 and 300 mA type AC, A, A[IR] and A[S] and F) BD and BDHP, add-on residual current devices for circuit breakers MT and MTHP (lΔn from 10 mA to 3 A type AC, A, A[IR], A[S] and A adjustable) IDP residual current circuit breakers (up to 125 A, lΔn from 10 to 500 mA type AC, A, A[IR], A[S], F, B).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anschlussquerschnitt flexible Leiter | <35 |
|---|---|
| Anschlussquerschnitt starre Leiter | <35 |
| Anz. Pole | 2P |
| Anz. TE EN 50022 | 2 |
| Anzugsdrehmoment | 3 Nm |
| Artikelnr. | IDP |
| Bemessungs- frequenz (Hz) | 50/60 Hz |
| Bemessungs- strom | 40.0 A |
| Bemessungsfehlerstrom | 30 mA |
| Bemessungsstoß spannungsfestigkeit (Uimp) | 4.0 kV |
| Beschreibung | FEHLERSTROM-SCHUTZSCHALTER |
| Betriebstemperatur | -25 +60°C (˃ 40°C mit Derating) |
| Doppelter Anschluss | JA (oben und unten) |
| Elektrische Lebensdauer | ≥ 10.000 |
| Gruppe | xyz |
| Isolationsspannung (Ui) | 500.0 V |
| Kompatibilität zu ReStart | Ja |
| Kompatibilität zu elektrischen Hilfsschaltern | Ja |
| Lagertemperatur | -40 +70 °C |
| Mechanische Lebensdauer | ≥ 20000 |
| Norm | IEC/EN 61008-1, IEC/EN 61008-2-1, IEC/EN 62423 |
| Position Montage | Jeder |
| Stoßstromfestigkeit (8/20 µs) | 3000.0 A |
| Typ | F |
| Überspannungs- kategorie | III |
Technical data
| P/N (Part Number) | GWD4265 |
|---|---|
| EAN | 8034035019821 |
| ETIM | EC000003 |
| Weight | 0.19 kg |
| Weight (Package) | 0.19 kg |
Designations
RCCB
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















