€224.41
% €320.11 (29.9% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810046191 P/N: GWD0978 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GWD0978 RESTART Modul zur Kombination FI Schutzschaltern bis 63A / groesser 0.03A 2polig 1TE"
GEWISS RESTART RD PRO - TO BE COUPLED WITH RCCB'S IDP 2 POLES - Idn=0,1-0,3-0,5 A 230 V - 1 MODULE EN 50022
GEWISS GWD0978
EAN 8011564718036
Description
90 ReStart Range Automatic reclosing devices. In the event the switch trips, the ReStart devices, after checking the system status, restore the power supply thereby ensuring maximum continuity of service in complete safety. Available for both residual current circuit breakers and residual current circuit breakers with overcurrent protection, the range is characterized by the Autotest functions, with periodic and automatic control of the residual current protection without interrupting the power supply and PRO with extended control of the system.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anz. TE EN 50022 | 1 |
|---|---|
| Anzahl TE EN 50022 | 1 |
| Artikelnr. | ResStart Rd PRO 2P |
| Ausgestattet mit | Hilfskontakt GWD0951 - RS485-BUS-Modul GW90992 |
| Automatische Wiedereinschaltung bei Fehlauslösung | Ja |
| Bemessungs- frequenz (Hz) | 50 - 60 Hz |
| Bemessungs- spannung | 230.0 V |
| Bemessungs- spannung AC | 230.0 V |
| Bemessungsfehlerstrom | 100/300/500 mA |
| Bemessungsstoß spannungsfestigkeit (Uimp) | 4.0 kV |
| Beschreibung | Automatische Wiedereinschalteinrichtung |
| Betriebstemperatur | -5 +60 °C |
| Electrocod | 1414 |
| Gruppe | xyz |
| Isolationsprüfung | Ja |
| Isolationsspannung (Ui) | 500.0 V |
| Kompatibilität mit WiFi-Schnittstelle | Nein |
| Lagertemperatur | -40 +70 °C |
| Max. Betriebsfrequenz | 30 Schalt./h |
| Mechanische Lebensdauer | 4000 |
| Netzform | TT - TN-S |
| Norm | EN 50557 |
| Prüfspannung zwischen den Polen und Erde | 2500 Vac für 1 Minute |
| Ständige Anlagenkontrolle im Fehlerfall (Bereitschaftsmodus) | Ja |
| Typ | Für Fehlerstrom-Schutzschalter |
| Typ Fehlerstromschutz | AC - A - A[IR] - A[S] - F |
| Widerstand gegen Erde für Freigabe der Wiedereinschaltung (Rd) | 5 kΩ |
| Widerstand gegen Erde für Sperren der Wiedereinschaltung (Rdo) | 2,5 kΩ |
| Überspannungs- kategorie | III |
Technical data
| P/N (Part Number) | GWD0978 |
|---|---|
| EAN | 8011564718036 |
| ETIM | EC001286 |
| Weight | 0.15 kg |
| Weight (Package) | 0.15 kg |
Designations
Reset device
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















