€122.94
% €245.14 (49.85% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810045251 P/N: GW91906 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW91906 Brandschutzschalter B-10A 6kA 1+N pol 2TE"
GEWISS AFDD MCB 1P+N B10 6KA 2M
GEWISS GW91906
EAN 8034035016752
Description
90 MCB Range Modular circuit breakers for circuit protection. The 90 MCB range meets any requirement for protection against overcurrent and shortcircuit, for all domestic, commercial and industrial applications. The range comprises MTC, compact miniature circuit breakers (from 2 to 32 A, curves B and C up to 10 kA) MT traditional miniature circuit breakers (from 1 to 63 A, curves B, C and D up to 25 kA) MTHP High-Power Miniature circuit breakers (from 20 to 125 A, curves C and D up to 25 kA).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anz. Pole | 1P+N |
|---|---|
| Anzahl TE EN 50022 | 2.0 |
| Bemessungs- spannung | 230.0 V |
| Bemessungs- strom | 10.0 A |
| Charakteristik | B |
| Gruppe | xyz |
| Schaltvermögen EN 60898 230V (Icn) | 6000.0 A |
| Typ | Konventionell |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW91906 |
|---|---|
| EAN | 8034035016752 |
| ETIM | EC002694 |
| Weight | 0.06 kg |
| Weight (Package) | 0.06 kg |
Designations
MCB
Login
No reviews found. Share your insights with others.
















