€87.49
% €159.46 (45.13% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810044319 P/N: GW66464 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW66464 IEC Steckdose schaltbar Kompakt senkrecht mit Gehaeuse 32A/5 pol. 400V IP55"
GEWISS COMBIBLOC - WITH BOTTOM - IP55 - 3P+N+E 32A 400V 6H
GEWISS GW66464
EAN 8011564097803
Description
IB Range Interlocked socket-outlets IEC 309 standard. System of industrial socket-outlets for power distribution in the industrial and commercial sector, equipped with locking device, enabling the most varied professional requirements of installers and panel builder to be met. The IB range is composed of 4 product lines: IP67 standard vertical socket-outlets, IP66 vertical socket-outlets for heavy duty applications, IP44 horizontal socket-outlets and IP44 and IP55 compact socket-outlets.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anz. Pole | 3P+N+PE |
|---|---|
| Bemessungs- spannung | 380 - 415 V |
| Bemessungsstrom (A) | 32.0 |
| Betriebstemperatur | -25 +40 °C |
| Electrocod | 2221 |
| Farbe | Rot |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Glühdrahtprüfung | 850 °C (aktive Teile) - 650 °C (passive Teile) |
| Gruppe | xyz |
| Kugeldruckprüfung | 125 °C (aktive Teile) - 80 °C (passive Teile) |
| Mit Gehäuse | Ja |
| Schlagfestigkeit | IK08 |
| Schutzart | IP55 |
| Schutzschalter | NEIN (O/S) |
| Typ | Kompakt |
| Uhrzeitstellung h | 6.0 |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW66464 |
|---|---|
| EAN | 8011564097803 |
| ETIM | EC001324 |
| Weight | 0.67 kg |
| Weight (Package) | 0.67 kg |
Designations
Interlocked outlet
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















