€65.29
% €119.00 (45.13% saved)
Available to order, delivery time: 3-4 Months
Art. No: WST8810044276 P/N: GW66413 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW66413 IEC Steckdose schaltbar Kompakt senkrecht mit Gehaeuse 32A/4 pol. 110V IP44"
GEWISS COMBIBLOC - WITH BOTTOM - IP44 - 3P+E 32A 110V 4H
GEWISS GW66413
EAN 8011564097377
Description
IB Range Interlocked socket-outlets IEC 309 standard. System of industrial socket-outlets for power distribution in the industrial and commercial sector, equipped with locking device, enabling the most varied professional requirements of installers and panel builder to be met. The IB range is composed of 4 product lines: IP67 standard vertical socket-outlets, IP66 vertical socket-outlets for heavy duty applications, IP44 horizontal socket-outlets and IP44 and IP55 compact socket-outlets.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anz. Pole | 3P+E |
|---|---|
| Bemessungs- spannung | 100 - 130 V |
| Bemessungsstrom (A) | 32.0 |
| Betriebstemperatur | -25 +40 °C |
| Electrocod | 2220 |
| Farbe | Gelb |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Glühdrahtprüfung | 850 °C (aktive Teile) - 650 °C (passive Teile) |
| Gruppe | xyz |
| Kugeldruckprüfung | 125 °C (aktive Teile) - 80 °C (passive Teile) |
| Mit Gehäuse | Ja |
| Schlagfestigkeit | IK08 |
| Schutzart | IP44 |
| Schutzschalter | NEIN (O/S) |
| Typ | Kompakt |
| Uhrzeitstellung h | 4.0 |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW66413 |
|---|---|
| EAN | 8011564097377 |
| ETIM | EC001324 |
| Weight | 0.61 kg |
| Weight (Package) | 0.61 kg |
Designations
Interlocked outlet
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















