€10.35
% €21.18 (51.13% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810041657 P/N: GW27007 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW27007 System AP Gehaeuse mit Halterung 12M 4x3 horizontal IP40 RAL7035"
GEWISS PROTECTED ENCLOSURE FOR SYSTEM DEVICES - HORIZONTAL MULTIPLE - 12 GANG - MODULE 4x3 - RAL 7035 GREY - IP40
GEWISS GW27007
EAN 8011564055308
Description
27 COMBI Range Wall-mounting enclosures and modular components. A complete, versatile system of modular enclosures, perfectly integrated in the SYSTEM domestic range capable to meet the high protection installation requirements of domestic, commercial and industrial sectors. The 27 COMBI range is available both in the IP40 version and in watertight versions with IP55 and IP65 degree of protection, recommended for all outdoor applications which are subjected to extreme atmospheric conditions.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Einsatz im Temperaturbereich | -25 +60 °C |
|---|---|
| Electrocod | 0212 |
| Farbe | Grau ähnlich RAL 7035 |
| Glühdrahtprüfung | 650.0 °C |
| Gruppe | Leer |
| Isolations- klasse | II |
| Kugeldruckprüfung | 70 °C |
| Norm | EN 60670-1 |
| Schutzart | IP40 |
| Typ | Gehäuse |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW27007 |
|---|---|
| EAN | 8011564055308 |
| ETIM | EC000080 |
| Weight | 0.23 kg |
| Weight (Package) | 0.23 kg |
Designations
Enclosure
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















