€6.58
% €10.16 (35.24% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810041610 P/N: GW24238 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW24238 Unterputzdose 12 Einsaetze (6+6 uebereinander)"
GEWISS RECTANGULAR BOXES - 12 GANG (6+6) - DOMOBOX - 2 COMPARTMENT - 186x132x53
GEWISS GW24238
EAN 8011564024991
Description
24 SC Range Flush-mounting, surface-mounting and underfloor boxes. Wide range of surface-mounting and flush-mounting boxes for domestic ranges with high mechanical robustness and accessories supplied: dividers, junction elements, mortarguard shield, etc. Completing the range, the distribution outlet boxes for floor-mounting installations can be personalised in terms of capacity, external design finish, and internal fittings (they take both System range components and DIN rail devices).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Außenabmessungen BxHxT (mm) | 186x132x53 |
|---|---|
| Befestigungsabstand Halterungen | 163.5 mm |
| Beschreibung | 12 Einsätze (6+6) |
| Gruppe | Dosen |
| Typ | Für Mauerwerk |
| Vorgerüstete Kammern | 2.0 |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW24238 |
|---|---|
| EAN | 8011564024991 |
| ETIM | EC002601 |
| Weight | 0.11 kg |
| Weight (Package) | 0.11 kg |
Designations
Box
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















