€6.70
% €16.78 (60.07% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810041471 P/N: GW22451 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW22451 Abdeckrahmen System Top 3M Wolkenweiss IP55"
GEWISS WATERTIGHT PLATE - SELF-SUPPORTING - 3 GANG - CLOUD WHITE - SYSTEM
GEWISS GW22451
EAN 8011564108615
Description
SYSTEM - Domestic range Plates. The technopolymer plates, available in two different shapes, Top System and Virna, and in 14 colour shades are the ideal solution for every installation. Top System: classic forms, resistant materials. A line of simple, functional plates that can enhance every environment, bringing harmony and beauty to the entire home._x000D_ Virna: plates with unmistakable modern style, created to meet the needs of contemporary design. The elegance of the rectangular form is enhanced by the lightness and simplicity of the lines which surround the command buttons.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Maximum opening angle lid | 100° |
|---|---|
| Membrane color | Transparent |
| Screw material | Verzinkter Stahl |
| UV resistance | ***Yes (ISO 4892-2) |
| Befestigung | ***2 screws (included) |
| Beschreibung | 3 Einsätze |
| Betriebstemperatur | -25 +60 °C |
| Deckel | Mit Membran |
| Dichtung | ***Vulcanized expanded rubber |
| Electrocod | 0110 |
| Farbe | Wolkenweiss |
| Farbe Rahmen | Wolkenweiss |
| Für Unter- putzdosen | ***Rectangular 3 modules |
| Glühdrahtprüfung | 650.0 °C |
| Gruppe | Wasserdichte Platten |
| Kugeldruckprüfung | 70 °C |
| Material | Technopolymer |
| Mit Halterung | Einbaurahmen |
| Norm | EN 60669-1 |
| Oberfläche | Glänzend |
| Schutzart | ***IP55 (with closed lid) |
| Typ | Rahmen italienischer Standard |
| Typ Schraube | 6/32 x 18mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW22451 |
|---|---|
| EAN | 8011564108615 |
| ETIM | EC000007 |
| Weight | 0.09 kg |
| Weight (Package) | 0.09 kg |
Designations
Plate
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















