€3.78
% €5.83 (35.16% saved)
Available to order, delivery time: 6-8 Weeks
Art. No: WST8810041280 P/N: GW21239 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW21239 System Steckdose fuer SELV 1M 2P 6A 24V unpolarisiert Schwarz"
GEWISS SELV SOCKET-OUTLET - 2P 6A 24V - 1 MODULE - SYSTEM BLACK
GEWISS GW21239
EAN 8011564128767
Description
SYSTEM BLACK - Domestic range Modular devices. The System modular devices allow the creation of infinite combinations of devices and plates, through a complete range that covers all design, functional and installation needs. Colours and finishes: satin black, elegant and classy. Ideal for flush-mounted solutions (for rectangular or square boxes), surface-mounted solutions and special applications. The range includes control units, socket-outlets, breakers, indicators, connectors and devices for the control, safety and comfort of your home.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Abstand | 12.4 mm |
|---|---|
| Anschluss feindrähtig (mm²) | min. 0,75 - max. 2x4 |
| Anschluss massiv (mm²) | min. 0,5 - max. 2x2,5 |
| Anz. SYSTEM Module | 1 |
| Beschreibung | 2P - 6A - 24 V |
| Electrocod | 0131 |
| Farbe | Schwarz |
| Für Steckstifte | Ø 3 mm |
| Gruppe | Selv |
| Kabelfixierung | Mit Schrauben |
| Kugeldruckprüfung | 125 °C |
| Typ | Steckdosen |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW21239 |
|---|---|
| EAN | 8011564128767 |
| ETIM | EC000125 |
| Weight | 0.03 kg |
| Weight (Package) | 0.03 kg |
Designations
Socket outlet
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















