€8.79
% €13.57 (35.22% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810041088 P/N: GW20265 Manufacturer: GEWISS
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "GEWISS GW20265 System Steckdose 2M 2P+PE 16A Deutscher Standard Weiss"
GEWISS GERMAN STANDARD SOCKET-OUTLET 250V ac - 2P+E 16A - 2 MODULES - SYSTEM WHITE
GEWISS GW20265
EAN 8011564038516
Description
90 AM Range Modular accessories. The 90 AM range, in addition to auxiliaries common for the all circuit breakers, comprises many modular accessories for the protection, command, programming, measurement and signalling in electrical systems.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anschluss feindrähtig (mm²) | min. 0,75 - max. 2x4 |
|---|---|
| Anschluss massiv (mm²) | min. 0,5 - max. 2x2,5 |
| Anz. SYSTEM Module | 2.0 |
| Anzahl Betätigungen (Änderung Schaltstellung). | 10.000 bei In 250 V ac cosφ=0,8 |
| Beschreibung | 2P+E - 16A |
| Electrocod | 0131 |
| Farbe | Weiss |
| Für Steckstifte | Ø 4,8 mm |
| Glühdrahtprüfung | 850.0 °C |
| Gruppe | Standard |
| Haltekraft Klemme | > 50 N |
| Kugeldruckprüfung | 125 °C |
| Material | Technopolymer |
| Merkmale | Mit erhöhtem Berührungsschutz |
| Norm | IEC 60884-1 |
| UNE 20315-1-1 | UNE 20315-1-1 |
| UNE 20315-1-2 | UNE 20315-1-2 |
| Schutzleiter- anschluss | - |
| Spannung | 250 V ac |
| Standard | Deutsch |
| Typ | Steckdosen |
| Widerstand bei Prüfspannung | 2000 V bei 50 Hz für 1 Minute |
Technical data
| P/N (Part Number) | GW20265 |
|---|---|
| EAN | 8011564038516 |
| ETIM | EC000125 |
| Weight | 0.05 kg |
| Weight (Package) | 0.05 kg |
Designations
Socket outlet
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















