€700.13
% €710.43 (1.45% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810025393 P/N: NSYPLA1553G Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NSYPLA1553G Polyester enclosure floor-standing PLA completely sealed 1500x500x320mm IP65, full door"
Schneider Electric Polyester enclosure floor-standing PLA completely sealed 1500x500x320mm IP65, full door
Schneider Electric NSYPLA1553G
EAN 3606480774751
Description
Documents & Downloads
Product Attributes
| Breite | 500mm |
|---|---|
| Höhe | 1500mm |
| Tiefe | 320mm |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Werkstoffgüte | Polyester (PET) |
| Ausführung der Oberfläche | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Freistehend | |
| Bodenstehendes Wandmodell | |
| Geeignet für Wandmontage | 1 |
| Eckmodell | |
| Zwischeneinbau | |
| Koppelbar | |
| Mit Montageplatte | |
| Montageplatte tiefenverstellbar | |
| Geeignet für Wandeinbau | |
| Mastbefestigung | |
| Mit Tür | 1 |
| Anzahl der Türen | 1 |
| Mit Sichttür | |
| Mit Lüftungstür | |
| Mit rückseitiger Tür | |
| Anzahl der Schlösser | 1 |
| Mit Oberteil | |
| Transparenter Deckel | |
| Geeignet für metrische Montage | |
| Geeignet für Außenaufstellung | 1 |
| Schrägdach | |
| Anzahl der Steckverbinderöffnungen | 0 |
| Vorprägungen | |
| EMV-Ausführung | |
| Schlagfestigkeit | IK10 |
| Schutzart (IP) | IP65 |
| Schutzart (NEMA) | 13 |
| Wärmeverlustkapazität (Delta T = 20 K) nach IEC/TR 60890 | -W |
| Max. zulässige Belastung des Gehäuses/Schranks nach IEC 62208 | 1059N |
| Max. zulässige Belastung der Tür(en) nach IEC 62208 | 216N |
| Max. zulässige Belastung der Montageplatte nach IEC 62208 | 686N |
Technical data
| P/N (Part Number) | NSYPLA1553G |
|---|---|
| EAN | 3606480774751 |
| ETIM | EC000261 |
| SCIP | 1341ad4e-77b9-40e3-bab0-32043fbc5959 |
| ECLASS | eClass_10_AGZ056016 |
| Weight | 31 kg |
| Weight (packaged) | 31 kg |
Designations
Antenna cabinet Bayed cabinet Bayed system Bus housing Cabinet Cabinet system Compact cabinet Compact switchgear Connection cabinet Control cabinet Corner cabinet Electronics cabinet Enclosure/switchgear (empty) Housing for bus systems Large cabinet Plaster housing Row system Switchgear cabinet Switchgear cabinet (empty) Switchgear cabinet empty Terminal box Wall cabinet Wall housing
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















