506,31 €
% 767,55 € (34.04% risparmio)
Ordinabile ora, tempo di consegna: 2-3 Giorni lavorativi
Art. No: WST8810009318 P/N: A9Z51240 Produttore: Schneider Electric
Pagamento sicuro
Spedizione rapida
Consulenza specializzata



Info sui prodotti "Schneider Electric A9Z51240 Acti9 iID - Residual Current Circuit Breaker - 2P - 40A - 30mA - B EV type"
Schneider Electric Residual Current Circuit Breaker Electric Charging Station iID, 2P, 40A, Type B-EV, 30mA
Schneider Electric A9Z51240
EAN 3606489567248
Descrizione
Residual current circuit breaker all-current sensitive for Acti 9 iID electric charging station. 2-pole, rated current 40A, type B-EV, rated fault current 30mA, operating voltage (Ue) 230 AC, 50Hz, insulation voltage 250V AC. Snap action for wear-reducing switching of contacts. With mechanical front-side fault indication (VisiTrip) to display trippings by residual current. Safe contact indication (VisiSafe) of the residual current circuit breaker, when the display is green, indicating assurance of no voltage on the outgoing side. Test button for regular functional testing. Double connection terminals for dual-sided connection of cables or phase bars. Simple removal of the individual device when phase bars are installed, thanks to the front-accessible mounting element. Additionally, auxiliary modules that can be added (optional) include undervoltage release (iMN), overvoltage release (iMSU), shunt trip (iMX), auxiliary switch for status reporting (iOF), fault signal switch (iSD). Protection of charging stations for electric vehicles. Color shade RAL 9003. Meets the following standards IEC/EN 61008-2-1,IEC/EN 62423,IEC 61543,VDE 0664.
Documenti e download
Attributi del prodotto
| Polzahl | 2 |
|---|---|
| Bemessungsspannung | 230V |
| Bemessungsstrom | 40A |
| Bemessungsfehlerstrom | 0.03A |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 250V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 6kV |
| Verlustleistung | 1.8W |
| Montageart | DIN-Schiene |
| Fehlerstrom-Typ | B |
| Selektiver-Typ | |
| Kurzzeitverzögerter Typ | |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | -kA |
| Stoßstromfestigkeit | 3kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | |
| Frequenz | 50 Hz |
| Zusatzeinrichtungen möglich | 1 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Breite in Teilungseinheiten | 4 |
| Einbautiefe | 44mm |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | -25°C |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 1mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 1mm² |
| RAL-Nummer (ähnlich) | |
| Explosionsgeschützt |
Dati tecnici
| P/N (Codice articolo) | A9Z51240 |
|---|---|
| EAN | 3606489567248 |
| ETIM | EC000003 |
| SCIP | b078722f-7853-4e1e-a05b-29638f57b0ab |
| ECLASS | eClass_10_AAB906014 |
| Peso | 0.35 kg |
| Peso (pacco) | 0.35 kg |
Designazioni
EV charging station EV-Link RCBO RCCB RCCB Type B-EV RCCB Type EV Type B-EV Type EV TypeEV all-current sensitive all-current sensitive RCCB electric charging station residual current circuit breaker residual current circuit breaker Type B-EV residual current circuit breaker Type EV residual current circuit breaker TypeEV
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.























































