217,78 €
% 311,78 € (30.15% risparmio)
Ordinabile ora, tempo di consegna: 7-10 Giorni lavorativi
Art. No: WST8810005046 P/N: 13182 Produttore: Schneider Electric
Pagamento sicuro
Spedizione rapida
Consulenza specializzata



Info sui prodotti "Schneider Electric 13182 Carcasa para toma aliment., carcasa Mureva, 1 x 18 módulos, 8 aperturas 90x100 mm, (An.)448 mm x (Al.)460 mm, sin bornero"
Schneider Electric Kaedra enclosure, for sockets, 448x460mm, 19 modules, 8 openings
Schneider Electric 13182
EAN 3303430131823
Descrizione
This Kaedra weatherproof enclosure is a surface-mounted housing for industrial sockets. It consists of 1 row with 18 modules of 18 mm. It can accommodate all types of modular switching devices. There are 8 openings for industrial or domestic sockets, push-buttons, or indicator lights. The IP protection type is IP65. It is equipped with a transparent green door for modular devices. The color of the enclosure is light gray (RAL 7035). It is intended for installation in residential buildings, small buildings, and industry. The cables can be introduced from the top or the bottom through 17 cutouts in the housing. It is equipped with a back wall and a front cover with a cutout. It comes with a DIN rail, 8 plates for 65x85mm sockets, and 2 plates for push-button control. It comes with 1 terminal block. The terminal block has 16 exits. A labeling kit is also included in the delivery. The electrical insulation class is Class II (double insulated). The surge voltage category is Class II. The dissipated power is 39 W. The nominal input current is up to 90 A. This product complies with the standard IEC 61439-3. The dimensions are (W) 448mm x (H) 460mm x (D) 160mm. The product weight is 3.4 kg. The material is a self-extinguishing polymer material. Its resistance to flames and abnormal heat is 650°C according to IEC 60695-2-1. It is ultraviolet resistant. The IK protection level is IK09. The operating temperature is -25°C to 40°C.
Documenti e download
Attributi del prodotto
| Montageart | Aufputz |
|---|---|
| Anzahl der Reihen | 1 |
| Breite in Teilungseinheiten | 18 |
| Art der Abdeckung | Tür |
| Ausführung Deckel | geschlossen |
| Art der Tür | einfach |
| Transparenter Deckel/Tür | 1 |
| Signaldurchlassende Tür | 1 |
| Mit Schloss | |
| Art der Schließung | sonstige |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Einbautiefe | -mm |
| Einbauhöhe | -mm |
| Einbaubreite | -mm |
| Innentiefe | 91mm |
| Erdungsklemmenblock | |
| Neutralleiterklemmenblock | |
| DIN-Schiene | 1 |
| Mit Montageplatte | |
| Anbaumöglichkeit | 1 |
| EMV-Ausführung | |
| UV-beständig | 1 |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP65 |
| Höhe | 460mm |
| Breite | 448mm |
| Tiefe | 160mm |
Dati tecnici
| P/N (Codice articolo) | 13182 |
|---|---|
| EAN | 3303430131823 |
| ETIM | EC000214 |
| SCIP | 5036b720-908f-495f-9f9e-e215274e05b0 |
| Peso | 3.35 kg |
| Peso (pacco) | 3.35 kg |
Designazioni
Cabinet Cavity wall distributor Circuit breaker cabinet Circuit breaker enclosure Circuit breaker housing for duct installation Circuit breaker unit Circuit distributor Complete cabinet Device mounting unit for installation duct Device mounting unit for wall duct Distribution cabinet Distribution cabinet Distributor Empty cabinet Empty enclosure for RCD switch Enclosure Fuse box Fuse branch box Hood distributor Installation distributor Main distribution board Micro distributor Power distribution cabinet RCD switch enclosure Small distributor Small distributor combination Small installation distributor Surface-mounted distributor Surface-mounted hood distributor Terminal cover Under plaster distributor Under plaster distributor Under plaster micro distributor Under plaster small distributor Wall cabinet
Login
Nessuna recensione trovata Condividi le tue opinioni con gli altri.

































